
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 31.8 mm |
| Width | 20.3 mm |
| Max Operating Temperature | 71 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Power Rating | 3 W |
| Height | 10.2 mm |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 12.500013 g |
| Features | SCP |
| Min Input Voltage | 9 V |
| Output Voltage | 12 V |
| Max Power Dissipation | 3 W |
| Max Output Current | 250 mA |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Isolation Voltage | 3 kV |
| Output Power | 3 W |
| Current - Output 1 | 250 mA |
| Efficiency | 76 % |
| Voltage - Output 1 | 12 V |
| Nominal Input Voltage | 9 V to 36 V |
| Isolation | Isolated |
| Schedule B | 8542390000 |
| Output Current-Channel 1 | 250 mA |
| Output Voltage-Channel 1 | 12 V |
Stock: 36
Distributors
pcbx
Unit Price$13.24799
Ext.Price$13.24799
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $13.24799 | $13.24799 |
| 10 | $12.07160 | $120.71600 |
| 25 | $11.92704 | $298.17600 |
| 50 | $11.78435 | $589.21750 |
| 100 | $11.70023 | $1170.02300 |
| 300 | $11.61671 | $3485.01300 |
| 500 | $11.53386 | $5766.93000 |
